top of page
Hipertermia_raka-Centrum_Hipertemii_Hanower


Hipertermia: ciepło przeciwko rakowi

Znali ją już starożytni: Stosowali m.in. ciepło piasku pustyni, dostrzegli bowiem pozytywny wpływ nagrzewania na organizm. Robili to nie tylko Grecy czy Egipcjanie. W naszej europejskiej kulturze są też dostępne doniesienia na temat leczenia gorącą solą czy rozgrzewanie chorych w wygaszonych piecach chlebowych.


Specjaliści zajmujący się onkologią uważają, że jest czwartą – obok chirurgii, chemio- i radioterapii – metodą leczenia stosowaną w onkologii. Z powodzeniem wykorzystywana jest w USA, Japonii, a także w wielu krajach Europy Zachodniej. Terapia ta może być stosowana w leczeniu nowotworów głowy i szyi, raka mózgu, skóry, piersi, szyjki macicy, pęcherza moczowego, prostaty, odbytnicy, wątroby oraz mięsaków i chłoniaków.


Hipertermię w terapii onkologicznej stosuje się łącznie z chemioterapią, radioterapią lub jako metodę samoistną, także w leczeniu paliatywnym bólu. Metodę tą można podzielić na hipertermię miejscową, ogólnoustrojową oraz perfuzyjną (HIPEC – dootrzewnowa chemioterapia w hipertermii). Jest to zabieg nietoksyczny, nieinwazyjny i dobrze tolerowany przez pacjentów. Korzyści wynikające ze stosowania hipertermii to zwiększenie liczby przeżyć i poprawa jakości życia chorego, bezpośrednie niszczenie komórek guza, obniżenie ryzyka przerzutów, wzrost efektywności innych metod leczenia (chemoterapia, radioterapia) bez wzrostu toksyczności, działanie przeciwbólowe.

Hipertermia-w-terapią-z-jemioły-Centrum_Hipertemii_Hanower

Hipertermia ogólnoustojowa w połączeniu z terapią z jemioły

 

Jemioła i jej preparaty należą do jednych z najlepiej sprawdzonych środków fitoterapeutycznych w leczeniu raka i są od wielu lat używane w terapii pacjentów onkologicznych. Zwiększają one komfort życia pacjentów (także i podczas chemoterapii) oraz hamują powstawanie przerzutów.

W połączeniu z hipertermią można zintensyfikować działanie preparatów jemioły. Ekstrakty jemioły, ze względu na swoje właściwości immunostymulujące, znajdują się w grupie tak zwanych Biological Response Modifier.

Lektyny jemioły i viscotoksyny są w stanie niszczyć komórki nowotworowe, hamować powstawanie naczyń krwionośnych w obrębie guza, stymulować aktywność limfocytów (szczególnie NK), CD4+-T-Zellen, TNF-α, Interleukin 1 i 6, oraz makrofagów. Ekstrakty z jemioły w terapii chorób nowotworowych używane są najczęściej w postaci zastrzyków podskórnych lub kroplówki.

Centrum Hipertermii w Hanowerze jest jednym z największych ośrodków hipertermii w Niemczech.

bottom of page